Výtvarný odbor

Prečo študovať vo výtvarnom ateliéri Tralaškoly?

Význam výtvarného umenia sa dnes mení, prepája rozmanité oblasti ľudského poznania. Preto štúdium výtvarného umenia potrebuje  priestor pre úsudok i intuíciu, pre poznanie aj fantáziu.  Naše metódy práce so študentmi -  laborovanie, skúmanie, pozorovanie sa stretávajú aj s poznatkami z matematiky, geografie, fyziky, biológie, literatúry...Radosť z umeleckého objavovania je naša metóda aj cieľ. V ateliéroch vytvárame  v prvom rade kreatívny priestor pre tvorbu a realizáciu   vlastných originálnych výtvarných predstáv a nápadov našich študentov. Neskôr pribúdajú aj študentské objavovania a výzvy v podobe nových tém a nových techník. Našou snahou je viesť študenta k postupnej samostatnosti v celom umeleckom procese: od inšpirácie, rozvíjania prvotného nápadu, formovania námetu, realizáciu, až po samotnú cieľavedomú obhajobu a  prezentáciu práce formou absolventskej vernisáže.

Pre koho je výtvarný odbor určený?

Štúdium výtvarnej tvorby v Tralaškole je určené pre deti od 4 rokov až po dospelých.  Predpokladom štúdia je absolvovanie veku primeranej prijímacej skúšky, ktorou je zoznámenie sa so študentom a jeho samotná výtvarná aktivita v našom ateliéri – kresba a maľba na jednoduchú tému. Vždy uvítame aj domáce práce, aby sme spoznali záujmy a záľuby študenta a jeho výtvarné videnie a fantáziu.

Čo spolu objavíme?

Najmladší študenti  začínajú s výtvarnou prípravou, starší sú zaradení do ročníka podľa veku a zručnosti. Základom štúdia  je podpora vlastnej kreativity a súčasné oboznamovanie sa  so základnými výtvarnými technikami - kresbou, maľbou, grafikou, modelovaním, dekoratívnymi činnosťami, ale tiež  s experimentálnymi technikami. Neskôr študenti  spoznávajú prácu s textilom vo forme umeleckého odevu, tapisérie, šperku a iných umeleckých predmetov, v priestorovej práci tvoria objekty z rôznych materiálov a výrobu keramiky. Študenti objavujú možnosti obohatenia výtvarného videnia a stvárnenia cez postupy počítačovej grafiky. V špecializovanom a v rámci Slovenska na stupni základného umeleckého štúdia ojedinelom scénografickom ateliéri sa študenti učia základom tvorby divadelnej scény a výrobe bábok. Svoje atraktívne miesto v tvorbe študentov majú  tiež prieniky výtvarných techník, ktoré sú vždy objaviteľské a originálne. Naši starší študenti majú možnosť vlastnej profilácie vo výtvarnom vyjadrení, môžu si štúdium nakreovať podľa obľúbenej výtvarnej disciplíny. Štúdium starších žiakov je doplnené teóriou výtvarého umenia a dejinami výtvarnej kultúry. Výtvarná tvorba je v Tralaškole tiež súčasťou aktivít aj ďalších umeleckých odborov – divadla, tanca, hudby. Učitelia a študenti sú zainteresovaní do tvorby scény, kostýmov, doplnkov, bábok tralaškolských predstavení.